Viktiga områden

2010-05-20

LOs avtalssekreterare är beredd att betala mer skatt



LO och Socialdemokraterna håller torgmöte på Möllevångstorget i Malmö. Bland tomater, paprikor, färgsprakande blommor och Malmöbor som äter falafel ger LOs avtalssekreterare Per Bardh regeringen underkänt.

- Ingen regering kommer någonsin att få godkänt om den ställer dem som har arbete mot dem som inte har arbete eller är sjuka, dundrar han.

Nu har de rödgröna talat om hur de vill ha sin politik. Bland annat blir det en solidarisk finansiering av a-kassan och högre tak så att fler kan leva på sin a-kassa.

- Den som är sjuk måste få vara sjuk. Vi kan inte ha ett system där den som är sjuk anses frisk oavsett hur det står till med hälsan, säger Per Bardh.

Politiken har betydelse eftersom det är viktigt att känna sig trygg när man är sjuk eller arbetslös. Därför satsar de rödgröna på en solidariskt finansierad a-kassa.

- Det betyder att avgiften sänks med upp till 200 kronor. Att de rödgröna dessutom tar initiativ till att höja taket är ännu ett steg i rätt riktning, konstaterar Per Bardh.

- Regeringen köper människor med skattesänkningar. Det är pengar som egentligen borde gå till sjuka och arbetslösa, fortsätter Per Bardh.

När klyftorna i samhället ökar måste solidariteten vara stark.

- Vi som har arbete är beredda att betala mer i skatt om våra kompisar som är sjuka och arbetslösa får det bättre, säger Per Bardh. Därför tänker jag rösta på Socialdemokraterna i höstens val.

Kent Andersson är kommunalråd i Malmö. Han ansvarar för arbetsmarknadsfrågor i kommunen.

- Malmö är en bra illustration av vad som händer med en borgerlig politik. Arbetslösheten ökar drastiskt och fler får försörjningsstöd. Nu ska vi vända den negativa trenden, lovar Kent Andersson.

En regering ska hjälpa, inte stjälpa.

- Det handlar om att ha en arbetsmarknadspolitik, utbildningsplatser och underlätta för dem som har det svårt, säger Kent Andersson.

Om regeringen gör människors vardag svårare tänker Socialdemokraterna i Malmö och LO-förbundet Kommunal se till att underlätta för många kvinnor som arbetar i kommunen.

- Malmö stad ska bli en mönsterarbetsgivare. Därför arbetar Socialdemokraterna och Kommunal ihop för att göra något åt att för många kvinnor som är anställda av kommunen arbetar deltid, berättar Kent Andersson.

Per Bardh applåderar och ser nöjd ut. För anställningar på deltid och visstidsanställningar är ett stort problem i de kvinnodominerade branscherna.

Sen är torgmötet slut. Många har gått förbi, några har stannat och lyssnat, två har blivit medlemmar i det socialdemokratiska partiet och Per Bardh har fått möjlighet att prata med Malmöborna.

- Det här var kul, sammanfattar han.


Text och foto: Ulla Johanson