2010-03-29
Svenskt anställningsskydd lever inte upp till EUs miniminivåer
EU-kommissionen har inlett rättsliga åtgärder mot Sverige efter en anmälan av TCO. Kommissionen anser att de förändringar i LAS (lagen om anställningsskydd) som drevs igenom av den borgerliga regeringen 2007 strider mot EU-rätten.
Förändringarna i LAS gör att arbetsgivare kan låta arbetstagare växla mellan olika former av visstidsanställningar. En arbetsgivare kan på det sättet kringgå anställningsskyddet i LAS.
I den formella underrättelse Kommissionen skickat till regeringen skrivs att den svenska anställningsskyddslagen inte uppfyller EU-rättens krav på att motverka missbruk av visstidsanställningar.
- Den borgerliga regeringens försvagning av anställningsskyddet är oacceptabel. Nu ser vi att regeringen har urholkat anställningsskyddet så kraftigt att det inte ens uppfyller minimikraven enligt EU-rätten, säger LOs ordförande Wanja Lundby-Wedin som välkomnar Kommissionens initiativ.
- Det svenska skyddet för visstidsanställda måste stärkas, menar Wanja Lundby-Wedin.
LO har sedan tidigare uppmärksammat problemet med visstidsanställningar och driver också frågan i avtalsrörelsen.
- Vi vill genom kollektivavtalen förstärka arbetstagarnas rätt till tillsvidareanställning och förhindra ett slentrianmässigt användande av tidsbegränsade anställningar, säger LOs avtalssekretare Per Bardh i en kommentar.
Text: Göran Larsson
Dela