2009-03-27
Facket möter gymnasieelever på Fryshuset
Under tre veckor i mars-april är Fackets skolpatruller ute på gymnasieskolor i hela Sverige och informerar eleverna om deras rättigheter på jobbet. I Stockholm träffas skolinformatörerna på LO-distriktets expedition varje vardagsmorgon för att gå igenom dagens skolbesök. Idag ska Magnus Hed och Daniel Söderberg Talebi ut till en skolmässa på Fryshusets gymnasium i Hammarbyhamnen.
Förutom LO finns andra organisationer, lärosäten, banker, näringsliv och olika yrkesgrupper representerade med små stationer längs väggarna i skolans idrottshall. Vissa stationer kan nog sägas sakna design. Detta ser också ut att ge utslag på besöksfrekvensen. LOs station är färgglad i grönt och får många besökare.
Målgrupp den här dagen är eleverna i årskurs två och tre som går det estetiska och det natur- och samhällsvetenskapliga programmen. Deras lärare ska också förses med information.
Checklista inför anställningen
Eleverna kommer till idrottshallen i omgångar. Vissa är lite försiktigt intresserade. Isbrytaren är då den lilla fickfoldern Jobba som är en checklista över viktiga saker att tänka på vid en anställning. De som blir lite mer intresserade får mer av både skriftlig och muntlig information.
- Här finns dina rättigheter på jobbet, informerar Magnus Hed och Daniel Söderberg Talebi, samtidigt som de delar ut checklistan Jobba och frågar om eleverna har fått sommarjobb.
- LO, är det facket? frågar någon. Sedan är dialogen igång.
Lina Eriksson, 22 år, och Lena Nakos, 19 år, går tredje året på estetiska linjen. Lina går teaterlinjen och Lena pluggar dans
- Jag ska ta ett sabbatsår efter gymnasiet. Jag är skoltrött, säger Lina Eriksson.
- Jag tänker nog fortsätta på socionomlinjen, tror Lena Nakos.
De bägge tjejerna tar intresserat emot information och frågar om de kan kräva att få ett anställningsbevis.
Mässa stärker elevers självförtroende
Det här är inte första året eleverna får möta fack och näringsliv samlat på skolan. Alexandar Djordjevic är lärare med specialinriktning på religion och samhällskunskap. Han har den gröna mappen under armen som han fått av Magnus Hed och Daniel Söderberg Talebi. Mappen innehåller information till lärare om hur det går till att boka skolinformation till sina klasser.
Alexandar Djordjevic berättar att eleverna upplever det här mötet som en motvikt mot det budskap de matas med via media att det är omöjligt för unga att få jobb.
- Jag är relativt nyanställd och var inte med förra året men att representanter från arbetsmarknaden kommer hit och visar att näringslivet behöver våra elever och försöker locka dem till sin bransch ger eleverna självförtroende.
Skolinformatörerna har också med sig en tipsblankett med sju kryssfrågor om vilka regler om gäller på arbetsmarknaden. Magnus Hed går igenom listan med två unga män som svarar engagerat på frågorna och de har ganska god koll på svaren. En svår nöt är om vi har minimilöner i Sverige. De blir förvånade att vi inte har det systemet i Sverige där kollektivavtalen reglerar lönerna.
Musikerförbundet har också ett informationsbord. 25 nya medlemmar skrivs in. Elevmedlemskapet är gratis där för unga under 25 år. Då ingår också en personlig försäkring och en medlemstidning.
Facket behövs i skolorna
Magnus Hed skickar med några tankar kring sitt uppdrag.
- Det är viktigt att vi tänker utanför ramarna när vi ska kommunicera med ungdomar. Det finns olika vägar till resultat. Alla är vi olika och vi måste hitta olika sätt att nå fram till människor.
- Arbetet här behövs och det är viktigt att facket finns ute i skolorna, säger Daniel Söderberg Talebi.
Magnus Hed är elektriker till yrket och jobbar nu fackligt på heltid. Daniel Söderberg Talebi är fackligt aktiv i Handels avdelning 20.
Text och foto: Christina Jonsson
Dela