2010-06-21
De ska kunna handla och agera
Lars Jonasson är tidningsutbärare i Västsverige och medlem i Transport. Nu går han LOs kurs för fackligt arbete i företagets styrelse. Kursen kallas också för bolagsstyrelseutbildning.
– Här handlar det om att tränga in i en delvis ny värld. Den handlar om balans- och resultaträkning och faktiskt fatta att det går att vara med i bolagets styrelsearbete på ett vettigt sätt, säger han.
Fackligt arbete i företagets styrelse är den längsta kursen i LOs kursutbud. Tre veckor på Runöskolan i Åkersberga, norr om Stockholm, dessutom hemarbete mellan kursveckorna. En kurs där fackligt förtroendevalda lär sig vad uppdraget som löntagarrepresentant i företagens styrelse innebär.
– Syftet med kursen är att få våra löntagarrepresentanter i företagens styrelser att bli säkrare och ge dem möjligheter att handla och agera i styrelsearbetet. Det krävs både kunskaper och erfarenheter för att förstå arbetet i företagens styrelser och kunna lägga synpunkter. De är invalda för att de är löntagarrepresentanter men har samma ansvar som de övriga valda styrelseledamöterna, säger läraren Hans-Erik Andersson.
Den dag vi besöker Lars Jonasson och hans kurskamrater på Runöskolan är en av de sista i den tredje kursveckan. I kursinbjudan beskrivs tydligt vad kursen går ut på:
”Det är viktigt att våra företrädare i bolagsstyrelserna får en sådan utbildning så att de på ett aktivt, ändamålsenligt och respektingivande sätt förmår delta i styrelsernas arbete. Det kräver naturligtvis en ”kunskap/kompetens” med avseende på företagsekonomi, redovisning, lagstiftning etc. Men det kräver därutöver ett genomtänkt och relevant förhållningssätt i den speciella rollen, som bärare av det fackliga intresset i styrelsearbetet, liksom förmågan att förena arbetet i bolagsstyrelsen och arbetet i den fackliga organisationen.”
– Jag tycker kursen varit mycket nyttigt. Det är mycket att tränga in i, mycket nytt att försöka begripa och det kan kännas svårt. Men jag har ju inte gått kursen ensam. Att vi är många med olika bakgrunder, från olika håll och med olika mycket erfarenhet betyder mycket. Vi har stor hjälp av varandra. Det gör att det hela tiden går att få nya vinklar. Vi blir ett eget nätverk som man kan snacka med, säger Lars Jonasson.
Hans företag heter VTD, Västsvensk tidningsdistribution, och de är tretusen anställda som ser till att dagstidningarna i Västsverige kommer hem till prenumeranterna varje dag. Företagets största ägare är medieföretaget Stampen, med säte i Göteborg. Det är i Stampens koncernstyrelse som Lars Jonasson nu blivit den fjärde löntagarrepresentanten.
– Transport hade ingen ordinarie plats förut men har utökat så att vi från Transport finns med tillsammans med de tre övriga från Journalistförbundet, Unionen och GS-facket. Så jag är färsk i arbetet och har bara deltagit i tre styrelsemöten än och den här kursen har gett mig mycket nyttigt som går att använda i arbetet, säger han.
Jan Blomberg är gjutare från Åkers Styckebruk i Sörmland och medlem i IF Metall. Hans företag Åkersgruppen har funnits sedan 1580 och ägs av det svenska kapitalbolaget Altor. Företaget har även verksamheter i andra europeiska länder. Raset i världskonjunkturen har inte gått hans företag förbi. I mars 2009 var de 230 IF Metallare i Åkers, nu är de 206.
– Kursen här är väldigt bra på många sätt. Kanske det viktigaste är att vi fått så många impulser från olika håll genom att deltagarna kommer från olika branscher med olika erfarenheter. Jag har fått en större kunskap om att det finns fler lösningar och möjligheter. För mig har det också inneburit att jag bättre förstår att vi har det ganska bra på vårt jobb, att mycket fungerar bra. Det är ingen dålig kunskap att få med sig hem, säger Jan Blomberg.
Mer hinner vi inte prata, nästa inslag på kursen kliver in i lektionen. Det är en av Sveriges mest kända nationalekonomiska debattörer, Roland Spånt, som kursens lärare, Hans-Erik Andersson vid LOs folkhögskola Runö engagerat för ytterliga vidga vyerna för deltagarna. Något som ger resultat, inte minst ute i bolagsstyrelsernas arbete.
– Ofta får vi höra om att de som utbildat sig i våra kurser aktivt bidrar till att ge styrelsearbetet mer kvalitet. Vid varje kurs får vi också besök av någon företagsledare eller styrelseordförande. De kommer hit och presenterar sitt företag och får frågor och delta i diskussioner som våra deltagare tar upp. Hittills har det alltid gett positiva reaktioner från båda håll. Ofta förvånas höjdarna av vår höga nivå och ambition, de blir rent av imponerade, säger Hans-Erik Andersson.
Text: Jan Sparrman
Dela