Viktiga områden

2006-03-31

Är a-kassan för bra?



Moderaterna tycker att arbetslöshetskassan är för bra. Vad tycker du? Hur låter argumenten för en hög a-kassa? A-kassan är för dig som har arbete. Detta är inledningen på en folder LO presenterar.

Är a-kassan för bra? var temat för ett seminarium i LO-huset i Stockholm. Intresset för att diskutera arbetsmarknadspolitik i allmähet och arbetslöshetskassan i synnerhet kan inte överskattas.
Plenisalen var till bristningsgränsen fylld, extrastolar fick rekvireras och samtalsledaren Margit Silberstein ökade på spänningen genom att säga att slaget i valet kommer att stå om a-kassan.

- Hur skulle det se ut om ishockey spelades utan skydd? inledde LOs chefsekonom
Dan Andersson.

Spelarna behöver skydden som gör att matcherna spelas på rätt sätt, och så måste a-kassan fungera. Ett av löntagarnas viktigaste skydd på arbetsmarknaden är en hög a-kassa. A-kassan gör att löntagarna kan acceptera samhällets strukturomvandling och känna någon trygghet i förandringen. Skyddet för arbetarna är alltså rationellt.

Men det ar inte bara arbetare som skyddar sig. Direktörer har sina fallskärmar.
Sambandet är: ju högre inkomst, ju bättre skydd. Dan Andersson varnade för att en lägre a-kassa
kommer att minska omvandlingstakten, rörligheten på arbetsmarknaden. Människor kommer att bindas vid jobben, när de i stället bor klara omställningen till nya jobb.

- Hur skulle omställningen i Gislaved gått utan tryggheten? frågade han, och jämförde med den kaotiska situationen efter neddragningarna på Electrolux i Tyskland.


Foldern "Är-kassan för bra?" sätter arbetslöshetskassan i ett sammanhang, i en modell. Den svenska välfärdsmodellen med kollektivavtal, hög organisationsgrad samt koppling mellan fack och a-kassa.
Vi berättar varför facket är bäst på att driva a-kassor och visar att arbetslöshetskassan är för dig som har arbete.