Näringspolitik


Näringspolitik handlar om att utveckla näringsliv och regioner i ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbara former. Genom samverkan mellan myndigheter, näringsliv och forskning ska innovation och företagsutveckling stimuleras i starka näringsregioner.

Mot bakgrund av ekonomins globalisering krävs ett mer kunskapsbaserat näringsliv, specialiserad och brukarinriktad produktion, integration mellan varu- och tjänsteproduktion, innovativa arbetsplatser och kamp mot ekobrott.

Viktiga instrument är samverkan i företagskluster, transportsystem för regionförstoring, förbättrad yrkesutbildning och energiförsörjning utan klimatpåverkan.

Mer information om LOs syn på det näringspolitiska området finner du i LOs näringspolitiska program samt programmen kring yrkesutbildning och energipolitik.

Frågor som rör branscher och verksamhetsområden sköts i första hand av respektive förbund medan LO-distrikten ansvarar för den löpande bevakningen kring näringspolitik och regional utveckling.

Tre silver, två brons och 11 hedersmedaljer till Sverige 2009/09/07

Det är det fantastiska resultatet av det svenska yrkeslandslagets insats i VM i World Skills i Calgary i Kanada. World Skills är världens största tävling i yrkeskunskap. 900 ungdomar från 51 länder har tävlat om världsmästartitlar i 45 yrken. 9 tjejer och 22 killar i det svenska yrkeslandslaget har kämpat hårt.

Regeringen måste börja lyssna på arbetslivet 2008/03/31

- LO har länge krävt satsningar på gymnasiets yrkesprogram. Det har eleverna rätt att kräva och det behövs om samhället ska få kunniga och utbildade ungdomar som klarar de krav arbetsliv och företag ställer. Yrkesutbildningarna får inte vara några återvändsgränder utan måste ge den allmänna behörighet i svenska, engelska och matte som är grunden för högskolestudier och som arbetslivet kräver, säger LOs vice ordförande Ulla Lindqvist i en kommentar till Gymnasieutredningens betänkande.

Är det möjligt för vuxna att byta yrke? 2007/07/10

- Det saknas en infrastruktur för utbildningar i vårt land, tycker skolminister Jan Björklund och en viss samsyn mellan debattörerna kunde konstateras kring vilka åtgärder som behövs för att nå detta mål. Det måste gå att byta yrke i olika skeden i livet och det måste gå att utbilda sig både från ett arbetaryrke till ett akademiskt jobb och tvärt om.