2009-03-24

LO kräver granskning av tidigare okända AMF-dokument



LOs ordförande Wanja Lundby-Wedin uppmanar i ett brev AMFs oberoende revisorer att granska två dokument som förut varit okända för henne. Dokumenten har inte tidigare presenterats för AMFs styrelse men kan ha betydelse för hur pensionspremierna till bolagets förre VD kom att bli dubbelt så höga som hans lön.

I det ena dokumentet konstateras att VDs pension från AMF inte ska samordnas med hans övriga pensionsvillkor. Detta höjde kostnaden för AMF väsentligt.

Det andra dokumentet gäller att konstlat höga pensionspremier skulle betalas i 30 månader när VDs anställning förlängdes. Premierna var uppblåsta på grund av ickesamordningen och tidigareläggningen av premiebetalningarna

– I dessa dokument finns uppgifter som tidigare inte har presenterats för styrelsen. Givetvis undrar jag vad som skett när styrelsen har hållits utanför dessa beslut.

– Jag avvaktar nu de externa revisorernas rapport för att få en närmare förklaring till vad som har hänt. Därefter måste AMFs styrelse fatta de nödvändiga besluten med anledningen av granskningen.






Brev till AMFs oberoende revisorer 2009/03/24