Facket Direkt

Facket besöker ungdomar på sommarjobbet

Nu drar LOs årliga kampanj Facket på sommarjobbet igång. Under veckorna 26-35 söker LO upp sommarjobbande ungdomar på deras arbetsplatser och informerar om rättigheter och skyldigheter i arbetslivet.

Publicerad
Uppdaterad

Sommarjobbare och extrajobbare hör till dem som ofta råkar illa ut på arbetsmarknaden. Oklara arbetsförhållanden, för låga eller helt uteblivna löner, svartjobb och gratis provjobb är bara några exempel på svårigheter som drabbar dem.

– Vi har sett att det finns en stor okunskap bland unga när det kommer till rättigheter och skyldigheter på arbetsmarknaden, vilket ibland leder till att unga utnyttjas av arbetsgivare. Genom att vara ute och träffa unga kan vi ge dem bättre förutsättningar att klara sig i arbetslivet, säger LOs ungsekreterare Josefin Johansson.

Facket finns också på plats på festivaler och events som samlar många unga. Sammanlagt kommer man att besöka cirka 10 000 arbetsplatser och samtala med mer än 50 000 unga.

Fackets hjälptelefon ger gratis hjälp

En annan viktig del av LOs sommarkampanj är Fackets hjälptelefon. Dit kan alla ringa helt gratis. Hjälptelefonen har funnits i över 20 år och har genom åren hjälpt tusentals ungdomar som ringt in.

Telefonnumret till Fackets Hjälptelefon är 020 – 56 00 56 och telefonen är öppen vardagar mellan 09.00 och 18.00. Det går också bra att ställa en fråga på Fackets Hjälptelefons Facebook-sida

 

Arbetsplatsbesök från norr till söder 

Facket på sommarjobbet pågår under tio veckor i alla LO-distrikt i Sverige. Här hittar du kontaktuppgifter till ansvariga i respektive distrikt: 

Dalarna och Gävleborg
Ulrika Wiklund, ulrika.wiklund@lo.se, 070-330 93 10

Gotland
Linus Gränsmark, linus.gransmark@lo.se, 072-077 78 57

Mellansverige
Marcus Wisäter, marcus.wisater@lo.se, 073-817 40 19

Norra Sverige
Ken Åman, ken.aman@lo.se, 070-583 38 82

Skåne
Markus Blomberg, markus.blomberg@lo.se, 070-205 24 34

Småland och Blekinge
Madelene Kohut, madelene.kohut@lo.se, 072-522 44 46

Stockholm
Petrus Eriksson, petrus.eriksson@lo.se, 073-086 35 76

Mellersta Norrland
Peter Nylander, peter.nylander@lo.se, 070-328 28 83

Västsverige
Mia Durys, mia.durys@lo.se, 072-208 07 62
Felicia Waernqvist, felicia.waernqvist@lo.se, 076-180 44 43

Örebro och Värmland
Robert Roos, robert.roos@lo.se, 0586-21 95 08