Sverige har fler arbetade timmar per befolkning än andra jämförbara länder. Sverige följs av Nederländerna, Österrike och övriga nordiska länder – därefter följer bland annat Tyskland i en jämförelse LO tagit fram. Den finns i den första delrapporten av LOs stora arbetstidsutredning.
Rapporten ”Sverige arbetar mycket” presenterades vid en pressträff torsdag den 13 mars.
Medverkande vid presentationen var: Johan Lindholm (LOs ordförande), Veli-Pekka Säikkälä (LOs avtalssekreterare), Kerstin Mikaelsson (utredare LO) och Klara Gullström (LO-ekonom)
Pressträffen finns att se här: Pressträff: LO presenterar arbetstidsutredning
Hela rapporten finns att läsa här: https://www.lo.se/start/lo_fakta/sverige_arbetar_mycket
FAKTA/ LO:s arbetstidsutredning. LOs arbetstidsutredning har målet att ge förslag på hur arbetstiden i Sverige kan förkortas. Det var ett av LO-kongressens krav. Utredningen tillsattes i samband med att förbunden fattade beslut om en LO-samordning i kommande avtalsrörelse. Utredningen ska vara färdig senast den 15 maj för att sedan tas vidare i konkreta förslag.