Hoppa till innehåll

Kandidat tillRiksdagför Socialdemokraterna

Mirja Räihä

Yrke

Undersköterska/riksdagsledamot

Förbund

Kommunal

Frågor i fokus

  • Sätt Sverige i arbete

  • Stärk a-kassan för ökad trygghet

  • Avskaffa karensavdraget

Ta bort den orättvisa karensdagen

Mirja Räihä, Undersköterska/riksdagsledamot

Om Mirja Räihä

Jag är 67 år gammal på valdagen men är fortfarande anställd på sjukhuset. Jag har vuxna barn i åldrarna 47, 42 och 40 år gamla och 6 barnbarn i åldersspannet 5-22 år. Jag bor i hyresrätt i Kista, den nordligaste stadsdelen i Stockholm.
Jag kom till Sverige 1976 och fick då jobb på Marabou men bytte till hälso- och sjukvård bara några år efter det. Och givetvis blev jag rätt fort förtroendevald för Kommunal. Jag lämnade nästan alla fackliga uppdrag 2022 när jag kom in i riksdagen. Det enda jag har kvar är ordförandeskapet i Långholmens folkhögskola där LO-distriktet är huvudman. Det roliga är att skolan ligger i Marabous gamla lokaler.
Jag har suttit i konstitutionsutskottet sedan valet 2022 och har nu gjort snart fyra granskningar av regeringen. Bara det kan vara drivkraft nog. Jag ansvarar också för en del frågor kring minoritetspolitik och kan säga att det finns mer att göra när det gäller de nationella minoriteterna i Sverige

Hitta på valsedeln

Kandidat #8 i Riksdagsvalet för dig som bor i:

Stockholm 1 (Södermalm – Enskede), Stockholm 2 (Bromma – Kungsholmen), Stockholm 3 (Norrmalm – Östermalm – Gamla stan), Stockholm 4 (Östra Söderort), Stockholm 5 (Västra Söderort), Stockholm 6 (Yttre Västerort)

Är det här en kandidat som matchar dina intressen och frågor?

Spara till din lista av kandidater, så minns du till valet 2026 och kan personrösta med trygghet!