Hoppa till innehåll

Kina borde stå upp för yttrandefriheten, strejkrätten och rätten att organisera sig

  • Internationellt

Nyhet

LO står upp för yttrandefriheten såväl som strejkrätten och rätten att organisera sig. Det borde även Kina göra. Som medlemmar i ILO, FNs internationella arbetstagarorganisation, borde Kina och Peking försvara såväl de mänskliga rättigheterna som de fackliga fri- och rättigheterna.

Säkerhetslagarna används mot befolkningen

De mänskliga rättigheterna som FN antagit är universella och omfattar alla och envar i hela världen, även medborgarna i Kina. Det som Kina nu gör mot sin befolkning i Hongkong bryter inte bara mot de mänskliga rättigheterna utan inskränker även flera av de fackliga rättigheterna.

- Sedan de nya säkerhetslagarna antagits använder Peking allt oftare förevändningen att protester, meningsskiljaktigheter eller motståndare strider mot rikets säkerhet, säger Åsa Törnlund som är ombudsman på LOs internationella enhet.

- Tyvärr måste vi medge att vår befarade rädsla för dessa nya säkerhetslagar stämmer. Vi fruktade att Peking skulle tillämpa dem mot sin egna befolkning, vilket de nu gör.

- Att fängsla människor när de visar sitt missnöje på gatorna och påstå att de utgör ett hot mot rikets säkerhet är absurt i våra ögon. Men det är exakt vad som sker nu i Hongkong efter att man antagit de nya säkerhetslagarna.

Ledamöter i parlamentet avstängda

Häromdagen avgick flertalet av de demokratiskt valda ledamöterna i parlamentet i protest efter att fyra av de politiska kollegorna blivit avstängda och fråntagna sina platser utan domstolsförhandling. Även dessa anses utgöra ett hot mot rikets säkerhet.

- Detta är helt oacceptabelt och bryter mot de intenationella konventionerna. Vi fördömer det som sker i Hongkong och Pekings agerande mot sin egna befolkning, säger Åsa Törnlund.

Publicerad: 2020-11-13