Håll dig uppdaterad!
Prenumerera och få nyheter, berättelser och uppdateringar som berör dig.

LO Skåne bjuder in ensamstående föräldrar som är medlemmar i ett LO-förbund till fem härliga sommardagar på Backagården. Kursen kombinerar facklig introduktion för vuxna med spännande aktiviteter för barn – inklusive utflykter som Skånes djurpark. Kursen är all-inklusive bekostad av LO Skåne!
Sommarkursen är en unik möjlighet för ensamstående föräldrar som är medlemmar i ett LO-förbund att kombinera lärande och avkoppling under fem sommardagar på vår kursgård Backagården.
Under kursen får de vuxna en grundläggande introduktion till facket och samhället, samtidigt som vi erbjuder roliga och meningsfulla aktiviteter för både barn och vuxna. Förutom programmet på kursgården ingår planerade utflykter, bland annat en heldag på Skånes djurpark, vilket gör veckan både lärorik och minnesvärd.
Kursen arrangeras av LO Skåne i samarbete med ABF Skåne och Unga Örnar Skåne, och riktar sig till medlemmar utan fackligt förtroendeuppdrag.

Ansvarsområde: Facklig utbildning
Publicerad: