Hoppa till innehåll

LO: Åtta av tio arbetare vill ha besked om pensionen från partierna

Pressmeddelande

Nära åtta av tio arbetare vill ha ett besked från partierna om sin pension innan valdagen. Det visar en undersökning LO beställt. - Det är ett svek att det inte lönar sig mer att ha jobbat många år också för arbetare. Med Ulf Kristersson som statsminister höjs inte pensionen för alla som började jobba redan tidigt i livet, säger Johan Lindholm, LOs ordförande.

- Även arbetare som börjat jobba tidigt i livet förtjänar att få något kvar att leva av och för efter att de ställt sina kroppar i samhällets tjänst under ett långt yrkesliv. Så ser det inte ut idag. Oron kring pensionen är något jag möter på varje arbetsplats i Sverige idag, hos både gamla och unga, säger Johan Lindholm.

- Att det är så här är ett svek mot Sveriges arbetare. Innan valdagen ska LO göra allt för att berätta vilka partier som vill ha en höjd pension och vilka som inte vill det. En sak vet jag säkert. Det blir ingen höjd pension om Ulf Kristersson får fortsätta att vara statsminister.

LOs ordförande Johan Lindholm skriver idag på Expressen debatt om den slutkampanj LO nu drar igång för att lyfta pensionsfrågan i slutet av valrörelsen: DEBATT: Ulf Kristersson vill att du ska jobba till 75

Publicerad: